Farah Zeynep Abdullah’tan Yılmaz Güney açıklaması: Nagehan Alçı dahil 100 dava açıyorum

Yılmaz Güney hakkında kullandığı ifadeler nedeniyle tepki çeken oyuncu Farah Zeynep Abdullah, 100’e yakın dava açacağını söyledi. Abdullah, “İddia etmedim, hakaret etmedim, sadece olanı söyledim. Bu denli fanatizme ve putlaştırmaya hiç bu kadar yakından şahit olmamıştım. Sadece ben değil, ailem de dahil olmak üzere tehdit edildim, hakarete uğradım. Dediğim şeyi Kürtlerle ilgiliymiş gibi lanse eden Nagehan Alçı’nınki dahil 100 kadar dava da ben açıyorum. Kazandığım tazminat parasını da ‘çirkin kral’ adına kadına şiddet derneklerine bağışlayacağım” dedi.

Hürriyet’ten Hakan Gence’ye konuşan Abdullah, “Nur Sürer de bir mesaj paylaştı ve mesajının bir bölümünde ‘Kimsenin haddi değil Yılmaz’la ilgili konuşmak’ dedi… Sen ne demek istersin?” sorusuna, “Bu açıklama, insan ayrımı ve hatta kendince küçümsemesi çok komik geldi bana. Sektörde kadın ve erkek eşitliğinin olmadığını her yerde söyleyen, ‘Kadına şiddeti normalleştirenlerle mücadele etmeli, asla cezaevlerinden çıkarmamalıyız’ diyen sözde aydın kesimin böylesine laflar edip kendileriyle çelişmesi çok üzücü. E, hani hepimiz eşit olmalıydık? Uçurtmayı şimdi kim vuruyor? Hani özgürce düşündüklerimizi söyleyebileceğimiz bir toplumda yaşamak istemiyor muyduk ya?” diye yanıt verdi.

Abdullah, sözlerine şöyle devam etti:

“Şahsen ben propaganda filmlerini sevmiyorum, anlamıyorum da zaten, bence kamu spotu anlayışından bir farkı yok. Genel olarak sanata saygı duymayı anlarım, fakat putlaştırmayı aklım almıyor. Sanatçının yaşamıyla sanatı ayrı tutulamaz, tutarlı ve uyum içinde olmadığı sürece inandırıcı da olmaz. Çünkü bütün bunların toplamı olarak var olur insan. Katil ama çok güzel filmler çekiyor, sapık ama güzel resim yapıyor, ırkçı ama güzel şarkı söylüyor. Bu deli-dahi dönemlerini geçtik artık.”

Ne olmuştu?

Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, eylül ayında sosyal medyadaki bir tartışmada, yönetmen ve oyuncu Yılmaz Güney hakkında, “Sinemamızın en iyi kadın döven ve şiddet türleri açısından zengin ve etkili silah kullanan erkeği” dedi. Abdullah, kendisine dava açacaklarını açıklayan Güney ailesine ise, “Ok, hakimi vurmak yok ama” yanıtı verdi.

Abdullah, “Şiddet konusunda aleyhine yazılanlar doğru. Bunlar defalarca da yazıldı. Fakat şu konjonktürde Güney’e Farah Zeynep’le başlayan saldırı kampanyasının sebebi Güney’in Kürt olması. Olayın özü bu” diyen gazeteci Nagehan Alçı’ya da, “Yok koç erkeği olması abartma” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x