Eğitime düğün ve cenaze desteği

Son yıllarda çok sayıda çift, pahalı düğün davetiyeleri bastırmak ya da bir kenarda unutulacak nikâh şekerleri dağıtmak yerine, davetlileri adına Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağış yapıyor. Çiftler bu bağışlarıyla yeni yaşamlarına annesi veya babası hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz öğrencilerin eğitimine destek vermenin mutluluğuyla başlarken, misafirleri de masada ‘Bu mutlu günümüzde sizin için Darüşşafaka’ya bağış yaptık’ yazılı bir kart karşılıyor. Bu yöntemle on milyonlarca liralık bütçe eğitime katkı olarak sunuluyor. Vefat eden kişinin yakınları da ‘taziye sertifikası bağışı’ yaparakmerhum ya da merhumenin anısına öğrencilere destek olabiliyor.

45 MİLYON TL BAĞIŞ

Düğün ve taziyeye ek olarak Anneler Günü, Babalar Günü gibi diğer özel günlerin de bağış yolu olarak kullanıldığı son 6 yılda, 95 bin 601 kişi bu yöntemle öğrencilere destek oldu. Bağışçılardan 16 bin 680’i düğün, 5 bin 204’ü taziye, 73 bin 897’si ise diğer özel günler aracılığıyla bağış yapmayı tercih etti. 2018-2023 yılları arasında özel günlerden 41 milyon 240 bin lira eğitim desteğielde edildi. Düğün bağışları uygulamasının başladığı 2011 yılından itibaren hesaplandığında ise toplanan bağış miktarı 45 milyon liraya yaklaştı.

‘YAŞAM DEĞİŞTİREN ARMAĞANLAR’

Darüşşafaka Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Güleç, bu bağışların çocukların hayatına dokunduğunu söylüyor: “Cemiyetimizin özel günlere yönelik hazırladığı ürünler için ‘yaşam değiştiren armağanlar’ diyoruz. Çünkü özel günlerde yapılan her bağış çocuklarımız için kaleme, kitaba, deftere, silgiye, çantaya, kıyafete dönüşüyor. Biz de bağışçılarımızdan gelen talepleri de dikkate alarak özel gün ürünlerimizi sürekli geliştiriyoruz, yeni sertifikalar, ürünler ekliyoruz. Bunlar bizleri çok mutlu ediyor, kocaman bir aile olduğumuzu hatırlıyoruz her seferinde.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x