ABD’den toplama F-35 kararı! Kazalı F-35’lerden Frankenstein uçak

Haber7

Dünyanın en maliyetli silah sistemleri arasında bulunan F-35 projesinde sorunlar bitmiyor. Yazılım problemleriyle gündemden düşmeyen F-35’ler havada da kalamıyor.

Bugüne kadar yazılım ve teknik arızalardan dolayı 22 kazaya karışan F-35’ler için ABD henüz bir çözüm bulmuş değil. Uzmanlara göre F-35 jetlerinin motorların yapılması gereken revizyonun maliyet ise 40 milyar doları civarı olduğu tahmin ediliyor.

F-35 KAYBOLUNCA ALAY KONUSU OLMUŞLARDI

Eylül 2023’te ABD’ye ait bir F-35 jeti Güney Carolina eyaleti üzerinde seyrederken kaybolmuştu. Pilot fırlatma koltuğu ile kurtulurken uçağı kaybeden ABD ordusu ‘Kayıp F-35 savaş uçağını bulmamıza yardım edin’ diyerek halka çağrı yapmıştı. ABD’nin dünyanın en pahalı jetini kaybetmesi sosyal medyada alay konusu olmuştu.

TOPLAMA F-35 PROJESİ

Şimdi ise yine sosyal medyada düşen bir F-35 fotoğrafı dünyanın gündeminde. ABD’li Lockheed Martin sorunları bitmeyen F-35’lerden toplama jet yapmaya başladı.

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre ABD’de yıllar önce biri burun çarpması diğeri motor yangını ile hasar gören iki F-35A Müşterek Taarruz Uçağının savaş uçağı, hasarsız kısımları “Franken-bird”  (FRANKENSTEIN) yöntemi ile birleştirilerek tek bir hasarsız uçağa çevirmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x